Luni - Joi: 10.00 - 18.00 / Vineri : 10:00 - 16:30
Adresa : Strada Locotenent Nicolae Pascu 1

Scoala de soferi inseamna, pe langa cursurile teoretice si practice, si depasirea unui examen.

Teama de examen, mai ales de proba practica, determina multe persoane sa se gandeasca la o scoala de soferi pe o masina cu cutie de viteze automata.

Acest tip de transmisie este mai confortabil, mai ales in oras, iar achizitionarea de masini cu cutie automata este un trend in crestere in Romania. Cutia de viteze automata mai are si alte avantaje, plecarea de pe loc nu va mai fi niciodată o provocare, indiferent de gradul de declivitate al rampei sau faptul ca motorul masinii nu va „muri” la schimbarea incorecta a treptelor de viteza.

Unii cursanti considera ca este mai simplu sa treaca prin cursurile scolii de soferi pe o masina cu transmisie automata, dar acestia vor fi pusi in situatia de a fi nevoiti a-si achizitiona un autoturism cu acelasi tip de cutie, odata ce au permisul in portofel.

Scoala de soferi pe o masina cu cutie manuala te invata sa faci plecarea din rampa corespunzator, sa schimbi la un anumit numar de turatii, sa manevrezi si volanul (cu o singura mana) si schimbatorul de viteze in acelasi timp, orientandu-te corect in trafic. Practic, scoala de soferi pe o masina cu cutie manuala incepe sa iti formeze reflexe care sunt absolut necesare oricarui sofer.

Desigur, condusul nu se rezuma doar la schimbatul vitezelor si invartitul volanului. Fiecare sofer trebuie sa fie capabil sa parcheze masina (mai ales in conditiile actuale de trafic si ale lipsei locurilor de parcare mai ales in Bucuresti), sa conduca responsabil atat in afara orasului cat si in interiorul acestuia, pe strazi inguste sau in giratorii complexe.

Totusi, cutia de viteze automata poate fi un factor de confort pentru unii dintre viitori soferi in momentul probei practice de la examenul pentru obtinerea permisului de conducere.In oricare dintre situatii si indiferent de personalitatea fiecaruia dintre cursanti, instructorii Drive Safe au experienta necesara pentru a ajuta , linisti si motiva viitori posesori de permis, ajutandu-i sa treaca cu brio peste examenul de conducere.

Contacteaza-ne